CMON Expo

Tu można zamieszczać ogłoszenia (kupię, sprzedam, zamienię, zagrałbym kiedyś) i pisać na tematy inne niż na pozostałych forach, na przykład podyskutować o literaturze, muzyce lub filmie. Czyli kulturalnie :)
Można poprawić innym humor dobrym dowcipem.
Gdy już cierpliwości braknie, można wygarnąć temu lub tamtemu i wdać się w pyskówkę ku uciesze gawiedzi, ale inteligentnie i bez lżenia oponenta i jego najbliższych.
Regulamin forum
Można zamieszczać zdjęcia w rozdzielczości nie większej niż 1280×1024.
MaciekZ

CMON Expo

Post autor: MaciekZ »

Dzieki uprzejmosci Vazhyla, moje wrazenia po CMON Expo 2018 i 2019 nie przepadly, wiec pozwole sobie wkleic je tutja :-)

Glupio troche rozpoczynac w dziale poswieconym imprezom od czegos, co z Warmasterkiem nie ma wiele wspolnego… ale skoro nikt inny nie kwapi sie podzielic chocby wrazeniami z ostatnich Spotkan, to ja podziele sie wrazeniami z innej imprezy, na ktorej nagralem sie, ze az milo :-)

Dzieki temu, ze przebywam czasowo za Wielka Woda, moge korzystac z wielu dobrodziejstw dostepnych w kraju naszego nowego Wielkiego Brata :-) Jednym z tych dobrodziejstw jest impreza organizowana przez producenta jednych z najlepszych obecnie (moim skromnym zdaniem) planszowek, czyli CMON.

Poniewaz CMON wypuszcza regularnie od jakiegos czasu gry, ktore bardzo trafiaja w moje preferencje planszowkowe, postanowilem juz w zeszlym roku (2018) udac sie na impreze organizowana przez ta firme. I moge jedynie zalowac, ze w poprzednich latach mnie tam nie bylo…

No to teraz o moich doswiadczeniach :-)

2018
Jak tylko dowiedzialem sie, ze CMON Expo istnieje i ze jest stosunkowo niedaleko (niecaLY 1000KM, do osiagniecia w niecale 7 godzin spokojnej jazdy samochodem), postanowilem zrobic, co sie da, aby tam zawitac. Poniewaz moj junior jest juz na tyle wyrosniety i kumaty, aby tez czerpac przyjemnosc z grania wszelakiego i kontaktu z zywymi ludziami zamiast sleczec wlepionym w ekran jakiegokolwiek urzadzenia otepiajacego grami video, postanowilem zabrac go ze soba. CMON Expo jest impreza 3-dniowa (dla organizatorow i osob wspierajacych nawet 4-5 dniowa), wiec trzeba bylo sie "urlopowac" z piatku w pracy i szkole.
Z Tampy, gdzie mieszkamy, do Atlanty jest okolo 6-7 godzin jazdy samochodem, wiec wyruszalismy krotko po polnocy, aby spokojnie zarejestrowac sie rano na imprezie, odebrac "upominki" (swag bags) i spokojnie czekac na otwarcie czelusci rozpusty grania wszelkiego.

Szczegoly dotyczace tego, co bylo w programie imprezy 2018 znajdziecie tutaj: http://cmonexpo.com/2018-event-details/ . Byla masa stolikow z grami demo (po 2, lub wiecej stoliki na kazda gre), cale rzedy stanowisk turniejowych, stanowiska z nauka rzezbienia figurek oraz malowania, a takze masa stolikow dostepnych do grania w co tylko sie ze soba przywiozlo albo wypozyczylo z biblioteki gier CMON. Ja w zeszlym roku wzialem udzial w turniejach Bloodrage i Potion Explosion. Pogralem tez w Zombicide: Black Plague, Arcadia Quest, The Godfather, Council of 4, Ethnos, Gekido, Richard the Lionheart, Song of Ice & Fire, Way of the Panda i Rise of Moloch. A wieczorkami, jako off-side, poznalem zajefajnych ludzi i do godzin poznych (albo wczsnych rannych, jak kto spojzy :-P) gralem w mase innych gier, ktore ludzie wypozyczyli z biblioteczki albo przywiezli ze soba i tlukli dla przyjemnosci i spedzenia czasu w fajnym gronie :-)

Bylo tez przeogromne stanowisko ze sprzedaza gier CMON, podzielone na dwie czesci: czesc retail, gdzie bylo niemal wszystko, co CMON wypuscilo w ostatnim czasie, po cenach nieco nizszych niz ogolnie dostepne oraz czesc wyprzedazowa, gdzie… no wlasnie, spedzilem tam duuuuzo czasu :-) i moze nie duuuuzo pieniedzy ale za to wyszedlem z tamtad z kilkoma torbami wypelnionymi grami albo dodatkami, ktorych dotad szukalem :-D Mozna tam bylo na przyklad kupic cale zestawy Rivet Wars, Rum & Bones czy Kaos Ball, niemal tak jak byly dostepne na Kickstarterze ale w baaaardzo milych cenach :-) Na przyklad, caly komplet Rum & Bones (w sumie kilkanascie pudelek) mozna bylo nabyc za mniej niz 100 USD. Podobnie Rivet Wars, Kaos Ball i inne gry.

Wejsciowka na cale 3 dni kosztowla w 2018 roku 35 USD od osoby. Ale za to w ramach podziekowania od CMON, dostawalo sie przy 3-dniowej wejsciowce torbe wyladowana prezentami, ktora wygladala tak: https://www.cmon.com/news/cmon-expo-2018-swag-bags .
Nie musze chyba mowic, ze zawartosc tej torby byla warta kilkanascie razy tyle, co wejsciowka :-D
Do tego, kupujac w "sklepie" na imprezie dostawalo sie specjalne kupony (za kazde wydane 5 dolarow), ktore to kupony mozna bylo wymienic na promosy do gier przeroznych, ktore nie sa dostepne w normalnej sprzedazy, a ktore osiagaja zawrotne ceny na jebaju. I w ten sposob wszedlem na przyklad w posiadanie wszystkich promosow do Bloodrage, ktore byly dostepne z ta gra w Kickstarterze. Tyle tylko, ze zamiast placic za nie jakies chore pieniadze (70 USD za sztuke, jesli sie ma szczescie, bo "normalnie" chodza nawet po sto kilkadzesiat USD za sztuke...), ale jako bonusik do zakupow, ktore i tak bym zrobil :-D
Male walk-through po imprezie mozecie zobaczyc tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=jPAUoPrcMnw . Video jest co prawda krecone dzien przed oficjalnym rozpoczeciem i dnia pierwszego podczas przerwy na lunch ale dzieki temu jest mniej tlumow i latwiej zobaczyc, co sie dzialo :-) Zobaczycie tu miedzy innymi niesamowta makiete do Zombicide: Black Plague/Green Horde - co ciekawe, domki maja zdejmowane dachy i poszczegolne pietra, wiec grac mozna rowniez w pomieszczeniach - pomalowanych i umeblowanych!!! Ta makieta robi niesamowite wrazenie! A jak sie dobrze przyjzycie temu filmu, to zauwazycie mnie pograzonego w Bloodrage i mojego juniora :-)

Ogolnie, impreza zrobila na moim juniorze i na mnie takie wrazenie, ze postanowilismy jezdzic tam tak dlugo, jak tylko bedziemy za Wielka Woda :-) Moj junior powiedzial juz pierwszego dnia imprezy, po jakichs 2-3 godzinach: "tato, jestesmy w niebie!" :-DDD

2019
Po wyjatkowo dobrych wrazeniach z poprzedniego roku, oczywiscie robilem wszystko, aby nie odpuscic kolejnej edycji CMON Expo. Rowniez i tym razem zabookowalem wejsciowki 3-dniowe dla juniora i siebie. Byly co prawda pewne komplikacje z otrzymaniem podarunkowych swag bags dla obydwu nas ale... Polak potrafi :-D A naprawde bylo warto, bo w tym roku swag bags wygladaly tak: https://cmonexpo.com/final-swag-bag-preview/ . W ten oto sposob weszlismy w posiadanie kolejnych dwoch egzemplarzy starterow z armiami Starkow i Lannisterow :-D Moj junior ma dzieki temu swoj wlasny pierwszy starter do gry planszowkowo-figurkowej, a ja mam ich juz 3 :-D Z zawartosci torby napewno milym dodatkiem byly dwie kolejne gry: Potion Explosion i 13 Clues. Nie wspominajac o dodatkach do innych kilku gier. W sumie, wartosc tej torby znowu pokryla koszt udzialu w imprezie (wlacznie z paliwem na dojazd i zakwaterowaniem w jednym z najlepszych hoteli w Atlancie :-P). 3-dniowa wejsciowka w tym roku kosztowala 40 USD. CMON Expo cieszy sie juz taka popularnoscia, ze na okolo miesiac przed impreza nie bylo juz zadnych wejsciowek do wykupienia, nawet 1-dniowych (!!!).

Tegoroczna edycja [2019] roznila sie nieco od poprzedniej. Wszystko odbywalo sie w tylko jednej hali (w poprzednim roku w dwoch), nie bylo nauki malowania i rzezbienia figurek. Sklep byl okrojony tylko do sprzedazy tego, co jest dostepne obecnie w ofercie CMON. Nie bylo wyprzedazy (w poprzednim roku bylo nawet 80% off the regular price...), po prostu wszystko ze stoiska bylo rowno 20% ponizej normalnej ceny sprzedazy. Nie bylo tez zadnych specjalnych kuponow czy innych form zdobycia promosow (za wyjatkiem sprzedazy gry Kick-Ass i Ethnos, przy zakupie ktorych byly dodawane gratis promosy, normalnie niedostepne w sprzedazy). Dlatego w tym roku nie bylo z mojej strony szalenstwa zakupowego porywnywalnego z zeszlorocznym :-) Nabylem jedynie kilkanascie dodatkowych pudelek dodatkow do Song of Ice & Fire i kilka innych "drobiazgow" :-P

W ramach imprezy gralem w Gizmos, Arcadia Quest: Riders, Godfather, Victorian Masterminds, Zombicide: Invader, Narcos, The Grizzled (edycja specjalna, z bardzo klimatycznymi pre-malowanymi figurkami) i kilka innych pomniejszych tytulow. Poniewaz bardzo spodobalo mi sie Gizmos, a niestety nie ma go w sprzedazy (caly naklad rozszedl sie), postanowilem wziac udzial w turnieju Gizmos i … wygralem :-D jako nagrode dostalem wlasana kopie Gizmos, na zawsze!!! (my preciousssss). Bylem jeszcze zapisany na turniej Song of Ice & Fire ale ostatecznie nie wzialem udzialu w nim, bo pochlonelo mnie… o tym za chwilke :-P Ale odstapilem swoja "miejscowke" w turnieju SoI&F mojemu juniorowi, ktory… grajac Starkami skopal tylek jakiemus doroslemu gosciowi :-D Moj junior tak sie spodobal organizatorom (byl najmlodszym uczestnikiem tego mini turnieju), ze sciagneli specjalnie dla niego jednego z tworcow tej gry, Erica Langa. Moj junior ma z Erykiem zdjecia i specjalna dedykacje na wlasnej kopii startera Starks v. Lannisters, "dla obroncy Polnocy" :-D A dodatkowego smaczku doklada jeszcze to, ze junior wygral w trudniejszy sposob, nie wybijajac przeciwnika ale poprzez zwycieztwo taktyczne :-D

Chyba nie musze mowic, jaki junior byl i jest dumny i ze mam w nim teraz jeszcze bardziej zdeterminowanego kompana do pokulania kosteczek i poprzesuwania laleczek do SoI&F, gotowego rzucic wszystko inne, byle tylko pograc :-D

A teraz male co nieco o tym, co odciagnelo mnie nawet od udzialu w turnieju SoI&F i pochlonelo na wiele godzin, podczas dwoch dni imprezy :-P Otoz, jeden z moich bardzo fajnych kompanow, ktorego poznalem na CMON Expo 2018, przywiozl 3 pudla (!!!) z gra HATE . No coz, ta gra wciagnela mnie bez reszty :-D Szybka, niesamowicie klimatyczna i wciagajaca, do tego zajefajnie wykonana. Kolega przywiozl te 3 pudla, bo chcial przecwiczyc rozegranie pelnej 6-osobowej mini kampanii, do ktorej ta gra jest szczegolnie stworzona. W sumie rozegralem niemal 20 potyczek, z ponad 10 innymi maniakami, ktorym temat i klimat tej gry nie przeszkadzaly :-P A uwierzcie mi, ze spotkalem calkiem niemalo ludzi na CMON Expo, ktorzy nasze kilka stolow z HATE omijali szerokim lukiem, bo z roznych wzgledow, gra ta jest dla nich nie do zaakceptowania. Jesli chodzi o mnie, to wsparcie HATE na Kickstarterze uwazam za jedna z najlepszych inwestycji w planszowki, jakie kiedykolwiek poczynilem na crowdfundingu :-) Pudlo co prawda wazy swoje, jest bardzo duze i nieporeczne, do tego jeszcze spory karton ze wszystkimi dodatkami… ale naprawde warto bylo :-) Hate spodobalo mi sie tak bardzo, ze rozwazam dolaczyc do tego kolegi (ktory jest, nota bene, z pochodzenia Indianinem, o imieniu Wiatr) na innych imprezach planszowkowych za Wielka Woda. Mysle, ze w naszym "ogrodziencowym" gronie HATE zdecydowanie przyjmie sie. Zatem, na pierwsze Spotkania, na jakich sie ponownie zjawie (najprawdopodobniej beda to Jesienne 2020), napewno zabiore HATE. Mam zestaw nieco rozszerzony, ktory pozwala rozegrac kampanie bez kombinowania z brakujacymi terenami, czy walki/czekania w kolejce po kostki :-P

Skorzystalem tez podczas tej imprezy z jeszcze jednej sposobnosci - wzialem udzial w panelu prezentacyjnym i dyskusyjnym, na ktorym drugi z tworcow Song of Ice & Fire przedstawial, czego spodziwac sie w najblizszej przyszlosci, jakie maja pomysly na kontynuowanie i rozwijanie gry. Mozna bylo pogadac, zadac pytania i dowiedziec sie, ze juz niebawem wyjda startery z armiami Targaryenow i Baratheonow :-)

Podczas tegorocznej imprezy [przyp. 2019] postanowilem tez pojsc nieco dalej z moja afiliacja do gier spod sztandaru firmy z Atlanty i pogadalem troche z szefostwem CMON, w wyniku czego prawdopodobnie w przyszlym roku pojade do Atlanty na nieco wiecej dni i wezme udzial w imprezie noszac fioletowa koszulke CMON, jako prowadzacy nauke albo turniej ich gier :-)

Jesli macie jakies pytania odnosnie CMON Expo, to walcie smialo :-)

Poki co, uwazam ta impreze za warta udzialu do tego stopnia, ze napewno bede rozwazal udzial w niej po powrocie do kraju nad Wisla :-)
A juz za rok podziele sie z Wami (mam nadzieje) z wrazeniami CMON Expo 2020 :-)
Awatar użytkownika
Eljot

Re: CMON Expo

Post autor: Eljot »

"szacun i rispekt" za taką relację i chęć jej spisania... a tak z ciekawosci, jakie są twoje doświadczenia z grania w WM w krainie za wielką wodą? ;) Jesteś tam już ładnych parę lat chyba.
Leśny grabarz - poziom 2
MaciekZ

Tym razem warmajsterka ze soba nie zabieralem, calosc zostala w kraju nad Wisla. Zatem doswiadczen z grania nie mam zadnych. Spotkalem kilka osbob, ktore byly ciekawe i nawet chcialy sprobowac ale nie bylo czym zagrac. Do tego w ostatnich latach warmajsterek stal sie sporo drozszy (najczesciej bardzo ciezko znalezc cos za rozsadna cene). Spotkalem tez kilka osob, ktore grywaly kiedys ale pozbyly sie laleczek i powtorzyl sie problem z poprzedniego zdania.

Pogralem troche w warmajsterka za Wielka Woda podczas poprzedniego pobytu, czyli 11-9 lat temu. I bylo fajnie. Ludzie bardziej wyluzowani, zylki pierdzace prawie nie spotykane, parcie na wygrana nigdy atmosfery nie zepsulo, gulowanie tez niezwykle zadko sie widywalo :-)
Awatar użytkownika
Vazhyl
Site Admin

Post autor: Vazhyl »

A finalnie CMON 2020 zostało odwołane...
Dobry sklep dla modelarzy i graczy: JAMA
MaciekZ

ano, niestety odwolano... podobnie, jak cala mase innych imprez, ktore mialy sie odbyc w tym roku za Wielka Woda :-/
ODPOWIEDZ